Valthermond, Concertboerderij d'Rentmeester, zondag 17 januari 2027, 15:00 - 17:00 uur
In Voces Intimae verweeft het Ragazze Quartet drie muzikale stemmen uit het noorden: de tijdloze kracht van de Scandinavische volksmuziek, de abstracte, haast fysieke poëzie van de recent overleden Finse componiste Kaija Saariaho en de introspectieve lyriek van Jean Sibelius. Volksmelodieën, doorgegeven via herinnering en traditie, vormen de wortels van het programma. Strijkkwartet Voces Intimae van Jean Sibelius vormt een intiem gesprek tussen stemmen van verleden en heden. De titel verwijst zowel naar de intimiteit van het strijkkwartet als naar de innerlijkheid stem van Sibelius. Een werk vol weemoed, reflectie en innerlijke rust met vele verwijzingen naar de volksmuziektraditie. Waar Sibelius’ Voces Intimae verwijst naar een intiem gesprek tussen stemmen van verleden en heden, onderzoekt Saariaho’s strijkkwartet Terra Memoria hoe herinnering in klank voortleeft: veranderlijk, tastbaar, soms pijnlijk helder. Zij beschrijft hoe we de stemmen van degenen die er niet meer zijn blijven horen: hun leven is compleet, maar ze leven nog voort in ons geheugen en onze gevoelens over hen blijven veranderen.
Met spraakmakende programma’s heeft Ragazze Quartet zich ontwikkeld tot een van de meest frisse en toonaangevende stemmen in de klassieke muziek. In avontuurlijke eigen producties adresseren ze maatschappelijk relevante thema’s als klimaat, slavernijverleden, rouw en feminisme en werken daarin samen met bijzondere partners als Abel Selaocoe, Conny Jansen Danst, Jorinde Keesmaat, Lucia Lucas, Via Berlin, Thomas Beijer, Nynke Laverman, en het Kronos Quartet. Ook leveren ze regelmatig spannende bijdragen aan de vernieuwing van het strijkkwartetrepertoire door middel van opdrachtcomposities en bijzondere arrangementen. Zo componeerden Aftab Darvishi, Caroline Shaw, Garth Knox, Calliope Tsoupaki, Annelies Van Parys en Seung-Won Oh nieuwe werken voor het kwartet.
Ragazze is vaste artiest bij het label Channel Classics en bracht daar tien albums uit. Ragazze Quartet is artistiek leider van festival September Me.
In maart 2023 speelde het Ragazze Quartet een programma met Mozart, Widmann en Schubert bij Klassiek in ’t Veen.
Uitvoerenden:
Rosa Arnold, viool
Jeanita Vriens-van Tongeren, viool
Annemijn Bergkotte, altviool
Nathalie Flintrop, cello
Programma:
F. Sjölin (geb. 1982): Shore, Naja’s Waltz
Volksmuziek (voor strijkkwartet bewerkt door het Deens Strijkkwartet): Staedelil, Æ Rømeser
R. T. Sørensen (geb. 1983): Shine You No More (2017)
K. Saariaho (1952-2023): Terra Memoria voor Strijkkwartet (2007)
J. Sibelius (1865-1957): Strijkkwartet in d-klein, op. 56 “Voces Intimae” (1908)