Dronten, Mechanisch Erfgoedcentrum, zaterdag 7 juni 2025, 20:00 - 22:00 uur
De nieuwe wereld – muziek op het nieuwe land
Met de ontdekking van Amerika in 1492 gaat er een geheel nieuwe wereld open. Vanaf die tijd gaan pioniers naar Zuid- en Noord Amerika en stichten daar hun eigen gemeenschap, ieder met eigen achtergrond en bedoelingen. Deze festivaleditie 'De nieuwe wereld' gaat dan ook over muziek die werd meegenomen naar Amerika, of mee teruggenomen vanuit Amerika naar Europa, maar zeker ook over mensen die droomden van iets nieuws, een nieuw land of een andere kijk op het leven, en die ook iets ondernamen om die nieuwe wereld te bereiken.
In 1942 viel de Noordoostpolder droog en vanaf 1957 de eerste Flevopolder. Nieuw land, waar nieuwe pioniers heen trokken en ook een nieuwe wereld ontstond.
Met muziek uit vijf eeuwen laten we horen en zien hoe een nieuwe omgeving mensen kan inspireren. Hoe snel een situatie kan veranderen zien we nu om ons heen: op het moment dat we dit festival bedachten, was president Trump nog niet gekozen. Misschien juist goed om nu even in de geschiedenis terug te duiken.
Zaterdag 7 juni: Kick-off concert in het MEC Museum Dronten
Programma: De opera 'De gitaren des doods' van componist Elomar Figueira Mello in de traditie van de oude Italiaanse opera, maar vol elementen uit de cultuur van de Sertão van Bahia in Brazilië.
Donderdag 7 augustus: Openingsdag in Almere
Programma: uit de Moravian Library, muziek van Haydn, Stamitz en Kahout, meegenomen door de Hernhutters naar Amerika.
Het middagconcert is een instap concert, voor jong en oud, waarbij delen uit het avondprogramma worden gespeeld en op toegankelijke wijze worden toegelicht.
Vrijdag 8 augustus: Batavialand in Lelystad
17:00 Het James Oesi Trio brengt een unieke dialoog tussen barokmuziek en jazz, met werken die variëren van de 17e eeuw tot de 20e eeuw, in combinatie van contrabas, theorbe en basgitaar.
18:30 Zuid-Amerikaans buffet in de Taveerne van het museum.
Een uitgebreid Zuid-Amerikaans buffet met ook diverse vegetarische opties (€ 35,- pp). Reserveren: ans@frommsanta.nl ovv Via Musica Zuid-Amerikaans Buffet.
20:30 Manon Lescaut – verbannen naar Amerika
Een bewerking van Puccini’s opera, theatraal gebracht door pianist Jeroen Sarphati met vier zangers.
Zaterdag 9 augustus: Amerika reis door de Noordoostpolder
11:45, 14:00 en 16:15 uur:
• Annemiki’s Gallery - Emmeloord
Traditionele Amerikaanse jazz door Jasper Somsen – contrabas, Henrique Gomide - piano (beide docent aan het ArteZ conservatorium in Arnhem) en Marcel Serierse (docent aan het Conservatorium van Amsterdam).
• Kerkcentrum De Bron – Marknesse
Are you going to Scarborough fair? Parsley, sage, rosemary and thyme...
Duo 'Les Étrangers': Doron Schleifer – counter tenor en Alexandra Polin – gamba brengen een programma met o.a oude volksliederen die de oceaan zijn overgestoken.
• Bantsiliek in Bant
Trio p r o j e c t [ i o n ] : werken van drie van de meest gevierde Amerikaanse componisten uit de 20e eeuw : Elliott Carter, John Cage en Morton Feldman. Trio p r o j e c t [ i o n ] laat in dit programma muziek horen uit de bloeitijd van de Amerikaanse moderne muziek.
Route A: Fiets
10:00 Emmeloord – 11:45 Wellerwaard. Daar wordt ook speciaal voor de fietsers de lunch geserveerd. – 14:00 Bant – 16:15 Marknesse.
Route B: Bus
10:00 Emmeloord – 11:45 Bant. Daarna lunch in ’t Voorhuys Emmeloord. – 14:00 Marknesse – 16:15 Wellerwaard (en via de Hoeksteen Emmeloord weer terug).
Route C: eigen auto
10:00 Emmeloord – 11:45 Marknesse. Daarna lunch in ’t Voorhuys Emmeloord – 14:00 Wellerwaard, 16:15 Bant.
Het lunchbuffet wordt verzorgd door Het Voorhuys Emmeloord. Voor deelnemers van route A wordt de lunch geserveerd in Annemiki’s Gallery. De deelnemers van route B en C gaan naar het Voorhuys (de Beurszaal van het theater). De lunch kost € 13,75 en bestaat uit soep, luxe broodjes, broodje kroket, koffie, thee en vruchtensap.
U kunt de lunch reserveren via
Zondag 10 augustus: Concerten in Zeewolde en Dronten
Dvorak – het Amerikaanse Strijkkwartet nr 12 opus 96 en de 5 folksongs voor strijkkwartet van Florence Price, de eerste Afro-Amerikaanse vrouwelijke componist.
16:00: Fiësta, Spaanse en Zuid-Amerikaanse barok. Een uitbundig, feestelijk concert door de Portugese sopraan Sofia Pedro en Apollo Ensemble.
Voor meer info over het programma, zie www.festivalviamusica.nl
Het Apollo Ensemble speelt muziek uit de periode van 1600 tot 1850, van barok tot vroege romantiek. Het maakt daarbij gebruik van historische instrumenten. Het ensemble, bestaande uit professionele musici die op topniveau actief zijn, brengt de schoonheid van deze muziek over op een zo breed mogelijk publiek.