Amsterdam, De Waalse Kerk, donderdag 16 april 2026, 20:15 - 22:30 uur
Aardbevingen en vuurwerk met Haydn & Rachmaninov
Kashpurin opent zijn recital met Haydns Die sieben letzten Worte unseres Erlösers am Kreuze, een aangrijpende muzikale meditatie op de zeven laatste uitspraken van Jezus aan het kruis. Het werk bestaat uit een inleiding, zeven sonates en een afsluitend Terremoto, dat de aardbeving na Jezus’ dood verbeeldt. Na de pauze slaat de sfeer om en belooft het vuurwerk te worden met Rachmaninovs Études-Tableaux – een cyclus waarin de componist alle mogelijke sonoriteiten van de piano verkent en ons uitnodigt om uiteenlopende genrescènes voor ons te zien.
De jonge Russische pianist Alexander Kashpurin behoort tot de meest veelbelovende pianisten van zijn generatie. Tijdens zijn indrukwekkende debuut in de Waalse Kerk in 2024 wist hij het publiek diep te raken — reden genoeg om hem uit te nodigen voor de meer prestigieuzer Bösendorfer Piano Series.
Zijn muzikale carrière begon als jongenssopraan bij het Sint-Petersburgs Jongenskoor, waarmee hij door heel Europa toerde. Op vroege leeftijd maakte hij de overstap naar de piano, een keuze die zou leiden tot een studie aan het befaamde Rimsky-Korsakov Conservatorium in St. Petersburg, waar hij zowel zijn master- als postdoctoraal met summa cum laude afrondde.
Alexander is winnaar van talrijke internationale concoursen. Op vijftienjarige leeftijd won hij al de eerste prijs en een speciale onderscheiding op de Chopin Golden Ring International Competition in Slovenië. En later won hij het Čiurlionis Pianoconcours in Litouwen, de Russian Music Piano Competition en ‘Les Étoiles du Piano’ in Frankrijk. Zijn spel kenmerkt zich door poëtische gevoeligheid, virtuositeit en een diep doorvoelde muzikale zeggingskracht. Hij trad op in concertzalen in onder meer Nederland, Frankrijk, Canada, China, Mongolië en Marokko en werkte samen met gerenommeerde dirigenten als Valery Gergiev en Modestas Pitrenas.
Als kamermusicus en solist weet hij een directe en intense band met zijn publiek te creëren.
Naast zijn solocarrière is Alexander dirigent en oprichter van het kamerorkest Infinitum, dat inmiddels veel lof oogst. En hij zet zich ook graag in voor jong muzikaal talen aan aan het conservatorium van St. Petersburg, waar hij universitair hoofddocent is.
Programma:
J. Haydn: Die sieben letzten Worte unseres Erlösers am Kreuze
~ Pauze ~
S. Rachmaninov: Études-Tableaux, Op. 39
Alexander Kashpurin is zeker een van de opmerkelijkste gezichten van een nieuwe generatie Russische pianovirtuozen. Met schitterende optredens in de beroemdste zalen verovert hij het publiek met zijn spel, zowel in Rusland als in Europa en daarbuiten. Kashpurin heeft een bijzondere manier van concertprogramma’s maken. Hij wil graag een verhaal vertellen en zet daarvoor een aantal muziekstukken achter elkaar die hij zonder pauze ten gehore brengt. Iedereen kan in zijn of haar hoofd een eigen verhaal maken zoals in deze muzikale vertelling voor piano, waarin Alexander Kashpurin moeiteloos composities uit drie eeuwen combineert, van Johann Sebastian Bach tot Galina Ustvolskaya.